تبلیغات
روح پاك - عكسهای دومین خودروی ملی « نوند » X12 و مشخصات خوردو
جمعه 28 فروردین 1388

عكسهای دومین خودروی ملی « نوند » X12 و مشخصات خوردو

   نوشته شده توسط:    

عكسهای دومین خودروی ملی « نوند » X12 و مشخصات خوردو

عكس اول :
http://birup.com/Pic/Topic/9/x12.jpg


عكس دوم :
http://birup.com/Pic/Topic/9/x12b.jpg

عكس سوم :
http://birup.com/Pic/Topic/9/x12c.jpg


«نوند» دومین خودروی ملی ایران خودرو با مشخصات بالا است (به نقل از قائم مقام ایران خودرو) که هفته جاری با حضور رئیس جمهوری از آن رونمایی خواهد شد.

تیزرو، خبرگیر، خبرآور و پیک در فرهنگ معین و اسب تیزرفتار و اسب تیزفهم بادپای بزین در فرهنگ دهخدا معانی واژه «نوند» هستند که ایران خودرو در کنار «سمند» این نام را برای دومین حضور ملی خود انتخاب کرده است. «سمند» نامی بود که گفته می شود سیدمحمد خاتمی برای نخستین خودرو ملی کشور برگزید. در فرهنگ معین «سمند» اسبی است که رنگش رو به زردی گراییده


«نوند» که پیش از این با نام X12 معروف شده بود خودرویی است که در اوایل دهه 80 پس از آنکه سمند رونمایی شد با عنوان پروژه «نیوپیکان» یا «پیکان جدید» به رهبری حمیدرضا کاتوزیان رئیس فعلی کمیسیون انرژی مجلس کلید خورد اما با گماشته شدن منوچهر منطقی به مدیرعاملی ایران خودرو این پروژه متوقف شد تا منطقی در اولین گام کاتوزیان را که بعدها به عنوان نماینده تهران به مجلس راه یافت یکی از منتقدان جدی خود کند و کاتوزیان در نقد او بگوید؛ «آقای منطقی عرضه مدیریت یک دبستان را ندارد چه برسد به ایران خودرو.»

منطقی به جای پیگیری نیوپیکان طراحی و ساخت پژو 206 صندوقدار را در پیش گرفت که این پروژه چند 10 میلیارد تومانی در نهایت اواخر سال 84 رونمایی و تولید انبوه آن شروع شد. با پایان یافتن پروژه ساخت 206 صندوقدار این شرکت پرونده خاک خورده نیوپیکان را از قفسه ها بیرون کشید تا با نام X12 پروژه یی را آغاز کند که قصدش گرفتن سهم بازار خودروهای «نیمه ارزان، نیمه گران» باشد و قشر متوسط بتواند از آن استفاده کند.

این خودرو در اسفندماه سال گذشته آماده رونمایی بود و حتی زمان و مکان آن نیز مشخص شده بود که یکباره برگزاری مراسم با مخالفت وزارت صنایع و معادن روبه رو و قرار شد رونمایی از این خودرو در اردیبهشت ماه 88 صورت گیرد تا با نزدیک شدن به انتخابات آسان تر از این پروژه به عنوان دستاورد دولت نهم یاد شود. از سویی فرصت کافی برای برکناری منطقی نیز فراهم آید تا مراسم رونمایی این خودرو کاملاً «دولت نهمی» برگزار شود. احمدی نژاد در حالی قرار است پرده از روی «نوند» بردارد که گفته می شود منوچهر منطقی نیز در این جلسه حضور خواهد یافت تا رئیس جمهوری از وی تقدیر کند، اما شنیده ها حاکی است وی از حضور در این مراسم سر باز خواهد زد تا به این صورت راه خود را از دولت نهم جدا کرده باشد.


نوند چگونه خودرویی است

این خودرو در کلاس بین B و C تولید شده که پلت فورم (موتور، سیستم تعلیق و ترمز) مورد استفاده برای ساخت همان پلت فورم 206 است با این تفاوت که براساس اظهارات مجید شیخانی قائم مقام ایران خودرو که چندی پیش با ایسنا گفت وگو کرده بود قرار است روی این خودرو موتور FE7 (موتور ملی بنزینی و گازسوز) با دو حجم 1700 و 1600 سی سی و موتورهای دیزلی برای آن تعریف شده است. گیربکس نوند در شرکت نیرومحرکه توسعه یافته که مشاوران آلمانی در طراحی آن مشاوره داده اند. پورشه هم برای سازگار کردن اکسل جدید این خودرو و تیونیگ آن نیز به ایران خودرو کمک کرده است. سیستم تعلیق هم در ایران خودرو به طراحی رسیده اما اتاق نوند و تزئینات داخلی آن با کمک ایتالیایی ها در مرکز تحقیقات ایران خودرو طراحی شده است. «نوند» در دو مدل تولید خواهد شد که گفته می شود قیمت یک مدل آن حدود دو میلیون برای رقابت با مینیاتور و مدل بعدی حداکثر تا 12 میلیون قیمت خواهد داشت به طوری که نوند معمولی حدود 10 و نوند اتوماتیک حدود 5/11 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. ظاهراً کیسه هوا برای دو سرنشین جلو و ترمز ضدقفل (ABS) نیز از قطعات اصلی و نه آپشن برای این خودرو است. پروژه ساخت خودروهای ملی در دهه 70 پس از آنکه وضع ارزی کشور بهبود یافت در ایران خودرو با سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی آغاز شد تا این شرکت اوایل دهه 80، نخستین خودرو ملی کشور را به تولید برساند و از سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور وقت بخواهد برای رونمایی آن به ایران خودرو برود. اما ظاهراً استفاده از عنوان «ملی» برای این خودرو خاتمی را با تردید مواجه کرده و باعث می شود وی از حضور در این مراسم خودداری کند. منوچهر غروی مدیرعامل وقت ایران خودرو نیز که در انتخابات دوم خرداد سال 76، علناً از علی اکبر ناطق نوری حمایت کرده بود، اعلام می کند اگر رئیس جمهوری برای رونمایی این خودرو شرکت نکند شخصاً از «سمند» پرده برخواهد داشت. این تهدید شاید باعث شد تا خاتمی در مراسم رونمایی از سمند شرکت کند اما هرگز نام خودرو ملی را برای سمند استفاده نکرد.

مینیاتور و نوند دو خودرویی هستند که اواخر دهه 70 یا اوایل دهه 80 کلید خوردند اما به سبب غیراقتصادی بودن متوقف شدند تا خودروسازها به جای روی آوردن به ساخت خودروهای ملی سراغ پروژه های مشترکی همچون ال- 90 بروند که با روی کار آمدن دولت نهم ناگهان ورق برگشت؛ پروژه ال- 90 به حالت تعلیق درآمد و ساخت خودروهای ملی دوباره در دستور کار قرار گرفت اما اینکه آیا انجام چنین پروژه هایی برای دو بنگاه بزرگ اقتصادی کشور و سهامداران آن سودی به همراه دارد یا خیر، پرسشی است که هنوز پاسخ مناسبی به آن داده نشده است و معلوم نیست آیا مینیاتور و نوند کشور را در مسیر خودروساز شدن قرار خواهند داد یا خیر. از سویی ظرفیت و کشش بازار خودرو داخلی به گفته بسیاری از صاحب نظران و براساس مطالعات صورت گرفته سالانه چیزی حدود 2/1 میلیون دستگاه است که از این میزان سمند به عنوان نخستین خودرو ملی کشور تنها 80 هزار دستگاه (6/9 درصد) از خودروهای ساخت داخل سهم دارد چرا که بیشتر خودروهای ساخت داخل محصولات تحت برند کیاموتورز کره و پژو فرانسه است و هنوز خودرو ملی پس از گذشت شش سال نتوانسته سهمی همچون پیکان و پراید را در بازار به خود اختصاص دهد. حال پرسش اینجاست که آیا با توجه به برنامه کاهش تعرفه واردات خودرو و وجود محصولاتی همچون پژو 206، تندر 90، ریو و... آیا خودروسازهای کشور با آوردن هوو برای سایر محصولات خود می توانند اصل اقتصادی بودن را در بنگاه های خود سامان دهند؟